معرفی سایت فیدیبو

لذت گردش و خرید در کتابفروشی آنلاین

پنج‌شنبه 15 می 2014 | موضوع: پیشخوان - مکتوب

یکی از دغدغه‌های ایرانیان خارج کشور عدم دسترسی سریع به کتاب‌های فارسی منتشر شده در داخل کشورو یا در صورت پیدا کردن راهی برای دسترسی، هزینه بالای اون‌هاست. حالا سایت فیدیبو این مشکل رو تا حدود زیادی رفع کرده.
این سایت نسخه الکترونیک کتاب‌های فارسی رو منتشر و به فروش می‌رسونه که با توجه به همکاری انتشاراتی‌ها با اون از جمله نشر نی هم حقوق ناشران حفظ می‌شه و هم با قیمت پایین‌تری به نسخه الکترونیک و نه پی‌دی اف اون‌ها می‌شه دسترسی پیدا کرد.
توی چند وقت اخیر شاهد فروش نسخه‌های الکترونیک و چاپی کتاب‌های نشر داخل کشور در سایت آمازون و غیره بودیم که به نظر من محدودیت و قیمت بالای اون‌ها مهمترین دغدغه در استقبال مخاطبان بوده و هست. چون شاید ارسال کتاب از ایران توسط اقوام و دوستان بتونه کمتر هزینه داشته باشه. مگر اینکه غرض دسترسی سریع و محدود باشه. انتشارات‌هایی مثل نشر ناکجا هم خدمات مناسبی داشتن که مشکل اون هم شبیه مورد فوق‌الذکر هست. یعنی هزینه بالا. البته به نظر من برای دسترسی به نسخه چاپی و محدود کتاب‌ها هنوز می‌تونه توی اولویت بندی رتبه بالایی رو داشته باشه.
در این فضا سایت فیدیبو وارد صنعت نشر و فروش کتاب فارسی شده. این سایت بالاخره و پس از گذشت مدت‌های زیاد از بروز نشر الکترونیک در دنیا این موقعیت رو برای نشر فارسی و مخاطبان اون‌ها به وجود اورده. قبل از این جاهایی مثل گوگل استور و یا آمازون این امکانات رو در مورد تعداد محدودی از کتاب‌های فارسی ارائه می‌داد که نمی‌تونست قانع‌کننده باشه. اما الان دیگه وارد عصری می‌شیم که این محدودیت‌ برای مخاطب فارسی رفع و رجوع بشه.

فقط کافیه که وارد سایت فیدیبو بشید و یک حساب کاربری خیلی ساده و بدون پیچیدگی خاصی بسازید و پس از دانلود و نصب کتابخوان مخصوص اون متناسب با سیستم‌تون، کتاب‌ها رو خریداری کنید.
پرداخت هم از طریق درگاه پی پال صورت می‌گیره که کار رو بسیار ساده‌تر کرده.
کتابخوان مخصوص این سایت هم امکانات مطلوب و مناسبی داره. من برای شروع کار و تست سایت، کتاب “اسلام، سنت، دولت مدرن” نوشته استاد عزیز و فرهیخته‌م دکتر سید علی میرموسوی رو به قیمت فوق‌العاده کم ۴٫۵ یورو خریداری کردم و خوشبختانه سرعت دسترسی به کتاب خریداری شده و امکانات کتابخوان راضی‌کننده بود. هرچند که بعضی کلمات توی سیستم اندروید به هم پیوسته نشون داده می‌شه اما توی ویندوز من مشکلی ندیدم.
متاسفانه توی ارائه این قبیل خدمات اینترنتی سایت‌های ایرانی و مخصوصا داخلی به بیماری کم‌فروشی و عدم خدمات‌رسانی سریع و به جا مبتلا هستند. از جمله سایت تلوبیون که من یکی رو رسما توبه‌کار کرد. اما خوشبختانه ارائه خدمات و فروش سریع محصول و سهولت در عضویت و پرداخت توی سایت فیدیبو کاملا راضی‌کننده هست. البته شاید متناسب با نیاز و توقع من! و به هیچ وجه هنوز قابل مقایسه با کتاب‌های الکترونیک مثلا پلی‌استور گوگل نیست. البته این خودش یک شروع هست و مسلما می‌تونه پیشرفت‌های بیشتر و بیشتری هم از حیث کیفیت خدمات و کتابخوان و هم گستردگی آثار قابل دسترس داشته باشه.
این سایت متناسب با کتاب‌هایی که برای فروش داره می‌تونه تا حدود زیادی لذت گردش در یک کتابفروشی فارسی رو برای مخاطبان فارسی خارج کشور به همراه داشته باشه و به شما پیشنهاد می‌کنم اون رو از دست ندید. هرچند خود من معتقدم هیچ چیزی جای بوی برگه‌های کاغذ کتاب و لمس اون رو نمی‌تونه بگیره و با وجود همه محدودیت‌ها از طرفی و پیشرفت‌های نشر الکترونیک از سوی دیگه نسخه‌چاپی کتاب حرف اول رو می‌زنه. اما وقتی صحبت نیاز به دسترسی سریع و همچنین استفاده آسان از کتاب‌های نشر داخل کشور می‌شه، شاید فیدیبو حرف اول رو بزنه.
نیاز به نشر الکترونیک مدت‌ها بوده که به دغدغه فعالین عرصه نشر تبدیل شده بود. قیمت بالای کاغذ و چاپ و نیروی انسانی و در نتیجه بالا رفتن قیمت کتاب باعث شده بود که مخاطبان کمتر بشن. انتشار با تیراژ پایین یکی از تبعات این وضعیت بوده (موضوعی که البته در خارج کشور هم دیده می‌شه). در نتیجه این عامل در کنار مشکل همیشگی سانسور باعث شده که قدرت ریسک انتشاراتی‌ها نسبت به استقبال از آثار نویسندگان پایین بیاد. نشر الکترونیک شاید بتونه این مشکل را تا حدودی رفع و رجوع بکنه.
هرچند همیشه از لزوم نیاز به نشر الکترونیک در صنعت نشر داخل کشور صحبت به میون می‌اومد، ولی بروز و ظهوری دیده نمی‌شد، اما شاید افتتاح سایت فیدیبو و استقبال نشریات و مخاطبان باعث بشه سایت‌های مشابهی هم روی کار بیان. اون وقت هست که به امید خدا رقابت در این عرصه باعث پیشرفت‌های بیشتر در حوزه نشر الکترونیک فارسی میشه. البته تا اینجای کار هم سایت فیدیبو الحق و الانصاف خوب کار کرده و امیدوارم به گسترش و بالا بردن کیفیت خدماتش ادامه بده.


نظرات بسته است.