نماد فلامان‌ها در خِنت بلژیک

ژاکوب ون آرتولد

چهارشنبه 8 نوامبر 2017 | موضوع: پیشخوان - شهرفرنگ - فوتوگراف

در مرکز شهر خِنت بلژیک (Ghent) تندیس ژاکوب ون آرتولد (Jacob van Artevelde)، رهبر سیاسی فلامان‌ها خودنمایی می‌کند.
ژاکوب ون آرتولد (1290-1345) در اواخر قرن سیزدهم میلادی در خانواده‌ای تاجرپیشه در شهر خِنت بلژیک متولد شد.  او در دوره آغازین زندگی از طریق صنعت طلاسازی به ثروت رسید.
جنگ بین انگلستان و فرانسه به اقتصاد شهر خِنت، که عمدتا به تجارت پشم و نساجی با انگلستان اختصاص داشت، آسیب زده بود. از این رو او در ده‌سال آخر عمر به سیاست روی آورد و در حمایت از انگلستان به مبارزه با فرانسه پرداخت و کنترل شهر خِنت را در دست گرفت. وی حکومتی نیمه دیکتاتوری تشکیل داد و تحت قیومیت او اقتصاد شهر خِنت مجددا شکوفا شد.
در نهایت به خاطر سوظن مبنی بر توطئه جهت روی کار آوردن پسر شاه ادوارد سوم، ادوارد ووداستاک ملقب به پرنس سیاه(پدر شاه ریچارد دوم)، و همین‌طور اختلاس، با شورش مردم شهر خِنت (تحت حمایت پاپ) روبرو شد و توسط یک مرد عصبانی کشته شد!

او دو بار ازدواج کرده بود و فرزندش، فیلیپ، سال‌ها بعد رهبری فلامان‌ها را در دست گرفت و نهایتاً در جنگ با  ارتش فرانسه، موسوم به نبرد روزبک، کشته شد.

با این همه مجسمه تقدیس شده او در مرکز شهر خِنت خودنمایی می‌کند. در کشوری که فلامان‌ها(هلندی‌ها) و والونی‌ها(فرانسوی‌ها) در کنار هم زندگی می‌کنند!

نکته جالب در این میان، شوخی برخی با این مجسمه است. به شکلی که با نقاشی بر روی صورت زنان نشسته در گرداگرد آرتولد، آن‌ها را به شکل جوکر درآورده‌اند. مسئله‌ای که نشان می‌دهد برخی از حضور تندیس وی در شهر راضی نیستند!


نظرات بسته است.